Antikoncepcia: formy, spôsoby (po)užívania, (ne)spoľahlivosť, sterilizácia
Párová poradňa

Je jednoduchšie modliť sa za včasné vytiahnutie alebo aplikovať ochranu?

Spoliehať sa na chlapa, že to “stihne”, je viac než hlúpe a nezodpovedné. Každá žena, ktorá žije sexuálnym životom, by mala vedieť, ako sa čo najlepšie chrániť pred neželaným tehotenstvom. Samozrejme, nielen ona, ale aj muž by si mal uvedomovať toto riziko a spoločne s partnerkou sa dohodnúť, aká antikoncepcia je pre nich najvhodnejšia.

Žijeme v dobe, kedy jej existuje množstvo druhov a dá sa vybrať presne taká forma, ktorá bude obom najviac vyhovovať. Pripravili sme prehľad, ktorý možno pomôže pri výbere.

Pri slove antikoncepcia väčšine ľudí napadne hormonálna

No nie je to jediný druh. Pod pojmom “antikoncepcia” sa rozumie akákoľvek metóda, liek alebo produkt, ktorý je určený ako prevencia pred neželaným otehotnením. Medzi tzv. prirodzené metódy patria tieto:

  • prerušovaná súlož (hovadsky príjemné);
  • výpočet plodných a neplodných dní (apka sem, apka tam);
  • pozorovanie množstva a konzistencie hlienu (mega sexy);
  • meranie bazálnej teploty (no, dobré meranie nemusí byť zlé…)
  • alebo pozorovanie zmien v zložení slín (mňam!).

Je na zvážení oboch partnerov, či považujú prirodzené metódy za účinné. Za nás ide o najmenej spoľahlivé spôsoby ochrany a riziko otehotnenia je pri nich naozaj veľké. Okrem toho sú tieto metódy veľmi obmedzujúce a môžu, či už teba alebo partnerku, odradiť od samotného pohlavného styku. Podľa prieskumov až 63 % žien, ktoré používajú antikoncepciu, siaha po tabletkách alebo kondómoch. Aj keď je na trhu veľa iných druhov, tieto jednoznačne dominujú. Prečo sú tak často používané?

Mužský kondóm je najdostupnejšia antikoncepcia

Dá sa zakúpiť prakticky kdekoľvek. Je vyrobený z tenkého latexu a pri správnom natiahnutí na penis zabraňuje spermiám vniknúť do vagíny. Okrem toho chráni aj pred väčšinou pohlavne prenosných chorôb. Ak sa používa presne podľa návodu, jeho úspešnosť by mala byť až 98 %.

V skutočnosti pri bežnom používaní sa úspešnosť prezervatívu pohybuje okolo 86%. Dôvodom zlyhania je najčastejšie nesprávna veľkosť alebo manipulácia, pri ktorej sa kondóm môže pretrhnúť alebo skĺznuť. V takom prípade sa jeho účinnosť výrazne znižuje až padá na nulu. Za nevýhodu môžeme považovať nemotorné navliekanie, ale aj zníženie pôžitku zo sexu. Okrem mužských kondómov existujú aj ženské, ktoré bývajú drahšie a nie sú až tak dostupné.

Druhou najčastejšie

používanou formou je práve antikoncepcia hormonálna (HAK).

Vyvíjala sa od druhej polovice 20-eho storočia a priazeň mnohých žien si získala najmä pre svoju vysokú spoľahlivosť. Obsahuje malé množstvo chemicky upravených ženských hormónov.

Hormonálna antikoncepcia je dostupná vo forme

tabliet, náplastí, podkožných implantátov či vaginálnych krúžkov.

Pri jej pravidelnom užívaní dochádza k zmenám hladiny hormónov a to ovplyvňuje ženské orgány tak, že nedochádza k uvoľneniu vajíčka. Ak je užívaná správne, poskytne takmer 100 %-nú ochranu pred neželaným otehotnením. Vhodnosť hormonálnej antikoncepcie by mal posúdiť gynekológ a následne vystaviť žene predpis. Bez neho nie je možné zakúpiť si túto formu antikoncepcie.

Aj keď sa zdá, že je to ideálna forma ochrany,

hormonálna antikoncepcia má aj veľa negatív.

Môže sa objaviť napätie v prsníkoch, zmena telesnej hmotnosti, zadržiavanie vody, zníženie libida, zmeny nálady, bolesti hlavy a nevoľnosť. V extrémnejších prípadoch môže dôjsť k poruchám zrážanlivosti krvi, trombóze žíl či upchatiu ciev.

Vnútromaternicové teliesko je dlhodobá forma antikoncepcie,

ktorá má 99 %-nú spoľahlivosť. Je to plastické alebo medené trojcentimetrové teliesko v tvare T, Y alebo O, ktoré vkladá lekár do dutiny maternice. Teliesko uvoľňuje do maternice meď, ktorá tvorí toxické prostredie pre spermie. To zabraňuje vajíčku, aby sa uhniezdilo. Jeho veľké výhody sú: chráni pred otehotnením 5 až 10 rokov, neprekáža pri pohlavnom styku a je možné kedykoľvek ho odstrániť. Za nevýhody považujeme: menštruácia môže byť silnejšia a bolestivejšia, nechráni pred sexuálne prenosnými chorobami (avšak to vlastne robí len kondóm), jeho aplikácia nie je veľmi príjemná a prvých 20 dní je tu isté riziko vzniku infekcie.

Existuje aj permanentná antikoncepcia – sterilizácia

poťažmo vazektómia.

V prípade ženskej sterilizácie ide o trvalú voľbu vo forme chirurgického zákroku, ktorý naruší priechodnosť vajíčkovodov a spermie sa tak nedostanú k vajíčku. Lekári túto metódu neradi vykonávajú u matiek pod 30 rokov a u bezdetných žien pod 35 rokov. Výhodou je, že metóda je účinná hneď po operácii a je zvlášť vhodná pre početné rodiny, ktoré už neplánujú ďalšie deti. Nevýhodou je to, že ide o nezvratný stav, ktorý môže narušiť menštruačný cyklus. Ženy si toto rozhodnutie často rozmyslia a vyberú si radšej inú formu antikoncepcie.

Vazektómiu ako formu mužskej sterilizácie naproti tomu je možné zvrátiť príp. je aj možné extrahovať funkčné spermie zo semenníkov. V takom prípade však ide o skutočne extrémne “príjemný” chirurgický zákrok.

Postkoitálna antikoncepcia, známejšia ako tabletka “po”

sa využíva ako núdzová tabletka, ktorú je nutné užiť do 72 hodín po nechránenom pohlavnom styku. Je určená na jednorazové použitie a nie ako bežne užívaná antikoncepcia. Za výhodu považujeme to, že pri správnom použití zabráni asi 85 %-ám očakávaných gravidít. Naopak, nevýhodou je to, že naruší hormonálny cyklus ženy a menštruácia po nej môže meškať aj 20 dní. Nepríjemným vedľajším účinkom môže byť zvracanie. Ak sa tento efekt dostaví, je – celkom logicky – potrebné užiť ďalšiu tabletku.

Na záver zmienime dve zaujímavosti. Tou prvou je, že pri nechránenom pohlavnom styku otehotnie ročne 15 až 18 žien zo sto. Tou druhou je známy mýtus – veľmi mylný – o nemožnosti otehotenenia pri sexe počas menštruácie. Viac v samostatnom článku čoskoro.

"Nadržaný bloger" je alias pre viacerých nadšencov. Tí totiž viac než len radi píšu o témach, nad ktorými sa dá zľahka si pri práci masírovať penis. A dostať za to ešte aj nejaké to €uríčko. Ak máš tiež záujem, pozri si podmienky spolupráce na bit.ly/sexbloger a pokojne sa kedykoľvek ozvi.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *