Veľkosť kondómu má byť akurát. Machrovať bezdôvodnou kúpou XXL môže byť brutálne kontraproduktívne
Rady a tipy

Ak si netušil, že dnes už aj nákup kondómov je o značke – nie si trendy!

Trocha kecám. Nie o značke, “len” o veľkosti. Akú veľkosť kondómu si mám vybrať…?! Na túto otázku existuje veľmi jednoduchá odpoveď – dôležitý je v tomto prípade obvod a nie dĺžka, ako sa mnohí mylne domnievajú. Tak ako je pre ženu nevyhnutná správna veľkosť jej podprsenky, muži by mali dbať na správnu veľkosť ochrany.

Dobre vybraný kondóm je bezpečnejší a aj oveľa pohodlnejší. “Šprcky” sú veľmi pružné a priemerná veľkosť kondómu je pre väčšinu ľudí vyhovujúca. Aj tu však existujú výnimky.

Kondóm VÄČŠÍ než aký používaš, potrebuješ

v nasledovných prípadoch:

 • Chystáš sa realizovať ťažšiu sexuálnu pozíciu.
 • Kondóm je ti viditeľne príliš tesný.
 • “Guma” je tesná na pocit (ergo vizuálne je v poriadku, pocitovo však nie).
 • Pri použití súčasných kondómov strácaš erekciu.
 • Kondómy sa ti často pretrhnú.
 • Ochrana ti nejde natiahnuť bez toho, aby sa po chvíli nezrolovala späť.

A kedy naopak potrebuješ MENŠÍ kondóm?

 • Kondóm nesedí správne, rôzne sa ti posúva či zosúva.
 • Ochrana sa ti počas sexu vyzlieka.
 • Keď si sa pri kúpe na čerpacej stanici iba snažil urobiť dojem na tú blondínu za pokladnicou…

Tretí bod je len vtip, samozrejme. Všetci však vieme, že mužské ego nemá hranice.

Ako teda zistiť správnu veľkosť kondómu?

Krok 1: zmeraj si veľkosť penisu

Pri stoporení si zmeraj obvod (najlepšie a najjednoduchšie pomocou krajčírskeho metra *) približne v polovici dĺžky penisu. Ak chceš zistiť, ktoré kondómy ti najviac vyhovujú, pozri si nižšie uvedenú veľkostnú tabuľku.

* Krajčírsky meter nemá doma ani zďaleka každý. Ísť si erekciu merať do krajčírskeho salóna či do galantérie nie je vždy úplne najlepším nápadom. Jednoduchšie bude urobiť nasledovné: v plnej erekcii si obvod penisu cca v strede jeho dĺžky zmeraj hocijakou šnúrkou. Tú následne odmeriaš akýmkoľvek pravítkom. Hotovo.

Priemerná veľkosť kondómu väčšiny značiek

má nominálnu šírku * 52 až 56 mm. Pre menšie alebo tenšie penisy sú na trhu k dispozícii aj menšie veľkosti a to s nominálnou šírkou od 47 mm. Mužom s väčším alebo hrubším penisom môže byť kondóm štandardnej veľkosti malý alebo tesný, môže sa dokonca aj roztrhnúť. (Spravidla v najnevhodnejšom momente, prirodzene.) Preto sú na trhu k dispozícii aj ochrany vo veľkých rozmeroch – od 57 mm do 69 mm nominálnej šírky.

* Čo je to tá “nominálna šírka” pri kondóme? Veľkosť kondómu vyjadruje výrobca v zmienenej nominálnej šírke. Napísané po lopate je to šírka kondómu, keď leží na stole. Nie je to teda jeho obvod a ani jeho prierez. Nominálna šírka alebo veľkosť je vždy uvedená na obale.

Krok 2: vyber si správny kondóm

Ak si si už zmeral obvod svojej pýchy (teda dúfajme, že pýchy…), pozri sa do nasledujúcej tabuľky:

 • V prvom stĺpci je uvedený obvod penisu.
 • Druhý stĺpec zobrazuje veľkosť kondómov (v nominálnej šírke), ktorá najlepšie vyhovuje tomu ktorému obvodu.
Nameraný obvod penisu pri erekcii
(cca v polovici dĺžky)
Nominálna šírka
kondómu
do 10 cm47 mm
10 – 11 cm49 mm
11 – 11.5 cm53 mm
11.5 – 12 cm57 mm
12 – 13 cm60 mm
13 – 14 cm64 mm
od 14 cm69 mm

Prečo je obvod penisu dôležitejší ako jeho dĺžka?

Ak použiješ ochranu, ktorá je príliš tesná alebo príliš malá, je tu väčšia šanca na jeho pretrhnutie. A ak je kondóm zase príliš veľký alebo voľný, počas sexu sa ti z penisu môže ľahko zosunúť. Kondómy, ktoré dokonale sadnú, netlačia a nie sú ani príliš voľné, poskytujú pri sexe ten najprirodzenejší pocit.

Primerane čiže nie prehnane tesnejšie kondómy vo väčšine prípadov zabezpečia, že erekcia je pevnejšia. Dokonca môže vďaka nim o niečo dlhšie trvať, než dosiahneš orgazmus. Ak sa ti páči divoký sex, tak mierne tesnejšia “guma” vydrží na svojom mieste lepšie. Pri takom rovnako ako napr. pri análnom sexe (bez ohľadu na pohlavie majiteľa penetrovaného konečníka) sa dokonca odporúča využiť kondómy o čosi hrubšie, tzv. extra safe.

Naopak, dĺžka kondómov je menej dôležitá ako obvod. Ak je kondóm príliš dlhý, nerozroluješ ho úplne. Naopak, ak je kondóm príliš krátky, nedokáže pokryť celý penis. Je preto dôležité, aby si si nevybral príliš široký kondóm, pretože sa tak vystavíš riziku jeho skĺznutia.

Verím, že tento článok pomohol a aj vďaka nemu

si budeš vedieť vybrať tú správnu veľkosť kondómu.

A ak sa nechceš vystavovať zraku okolia pri jeho nákupe v lekárni alebo v drogérii, kúp si “frcgumy” jednoducho pár klikmi cez internet. Cena je v tomto prípade podstatne nižšia ako v kamenných predajniach a balíček ti príde zabalený v krabici bez akejkoľvek viditeľnej reklamy. Nikto okrem teba sa teda nedozvie, aký divoký a nakoľko akčný víkend plánuješ.

Moje meno ti neprezradím, ved' ani nie je podstatné. Som žena a milujem mužov. To je podstatnejšie. A ako ma môžeš volať v prípade, že ti alias "Skazená blogerka" príde máličko neosobný? Napríklad menom, na ktoré myslíš pri tvojom vyvrcholení. Alebo "Marilyn". Tá najznámejšia v histórii totiž tvrdí, že jej "... nevadí žiť v mužskom svete, pokiaľ v ňom môže(m) byť ženou". Je to na len a len na tebe.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *